Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby społeczne zdiagnozowane na etapie opracowywania programu współpracy Szkoły Podstawowej nr 11 z Nowego Targu oraz Zakladnej Skoly z Kieżmarku. Wieloletnia współpraca polsko-słowacka szkół w zakresie szkolenia w hokeju na lodzie obejmuje wybraną grupę uczniów - sportowców, hokeistów.

Dotychczasowe krótkie formy współdziałania sportowego są niewystarczające. Nie dają one możliwości właściwego poznania gry zespołowej i taktycznej, zadań obrońców i napastników. Skorzystanie z szerokich doświadczeń słowackich może mieć istotny wpływ na rozwój indywidualnych karier sportowych. Ważnym aspektem rozwoju sportowego jest także możliwość rywalizacji w trakcie zawodów. Istnieje więc potrzeba zwiększenia skali organizowanych turniejów oraz nadania im takiego prestiżu, który przyczyni się do promocji sportu oraz zachęci innych młodych ludzi do zmiany trybu życia.

Innym problemem są ograniczenia finansowe. Dyscyplina taka, jak hokej wymaga dużych nakładów finansowych. Na to stać tylko nielicznych rodziców. W efekcie droga do uprawiania tej dyscypliny sportowej zamyka się dla młodzieży z uboższych rodzin.

Analiza stanu zdrowia młodzieży wskazuje na częste występowanie chorób związanych z wadami kręgosłupa i otyłością. Ma to ścisły związek z prowadzonym trybem życia. Ograniczenia możliwości uprawiania sportu, niewystarczająca promocja i marginalne traktowanie w procesie nauczania zdrowia i kultury fizycznej powodują, że nie ma bodźca, który zachęciłby młodych ludzi do zmiany przyzwyczajeń.

Partnerzy projektu przeprowadzili analizę potrzeb wśród nauczycieli obu szkół. Podczas zebrań Rad Pedagogicznych zwrócono uwagę na brak pomocy dydaktycznych zachęcających do zdrowego trybu życia i ułatwiających wprowadzenie do realizacji treści programowych aspektów współpracy/integracji polsko-słowackiej. Tego typu materiały ułatwiłyby prowadzenie procesu wychowawczego i miały pozytywny wpływ na intensyfikację współpracy szkoła-dom-kluby sportowe.

Stąd powstała konieczność stworzenia wzorcowego projektu współpracy międzyszkolnej, zawierającego zarówno wspólne doskonalenie warsztatu sportowego, rywalizację sportową, jak i wsparcie w procesie edukacyjnym dla nauczycieli.